Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Nowe GG vs Stare GG (przed push service)

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

    Nowe GG vs Stare GG (przed push service)

    Witam,

    Odkąd GG weszło w fazę nowego rozwoju z Push Service, przestałam je aktualizować, choć testuję sobie nowe wersje od czasu do czasu, bo a nóż widelec, trafi się taka, która nie będzie ssać baterii niczym dziecko cukierki. Moja stała wersja to 3.4.2 (tak, wiem bardzo stara, ale cóż, STABILNA I LEKKA). Moje spostrzeżenia odnośnie nowych wersji wyglądają tak:

    RAM
    3.4.2: 8-28mb, z reguły 15-20mb.
    Nowe GG: 26-39ram, z reguły 27-31mb.

    Procesor:
    3.4.2: 0,00% - 7,89%, z reguły 0,00-0,01%
    Nowe GG: 0,05-42,52%, z reguły 8,02-15,67%

    Procesy i usługi:
    3.4.2 proces 1, usług 1
    Nowe GG: proces 1, usług 3

    Wyłączenie aplikacji:
    3.4.2: po wyłączeniu aplikacji, znika ona zarówno z uruchomionych jak i z bufora.
    Nowe GG: po wyłączeniu aplikacji, przez wiele minut tkwi ona w uruchomionych aplikacjach, pobierając 26-42mb ram, później zaś ląduje w buforze i pobiera 25-35mb ram.

    Jak to się przekłada na zużycie baterii? Ano tak, że moja wersja GG może hulać w tle X godzin i praktycznie nie ciągnie nic, zaś nowe GG w 20 minut zeżarło 6% baterii. Tak wygląda wasz push service "oszczędzający" baterię. Próbujecie odchudzić aplikację, świetnie. Ale zamiast zlikwidować to infantylne i idiotyczne push, które NIKOMU nie jest potrzebne, to bawicie się w jakieś udziwnienia... Nadmienię, że mam baterię 2100, android 4.4.2 KitKat, ustawiony pod oszczędzanie baterii i z moim GG po 47h od ładowania i prawie 7h na wyświetlaczu miałam 42% baterii. I to wynik pracy na wifi. Z waszym nowym produktem musiałabym ładować każdego dnia.

    Na siłę próbujecie konkurować z fb, whatsapp i skype. Tak jak whatsapp jest krową, tak nie miażdży on baterii, skype i fb już niestety tak. I GG od pewnego czasu również.

    Co wg mnie powinno zostać zmienione by aplikacja była lekka:
    1. Wywalić wspomniany wyżej push service oraz oddzielić GG od Usług Google.
    2. Wyrzucić wodotryski typu gry czy powiązanie z numerem telefonu, synchronizację z kontaktami w telefonie. Pozostawić jedynie tła, emotikony, archiwum i dzielenie się plikami.
    3. Przywrócić szybkie czyszczenie okna rozmowy i przesuwany tryb przełączania między okami rozmowy. Wywalic ikonę aparatu i powiązanie z aparatem (opcja wysyłania plików jest wystarczająca) i przywrócić strzałkę "enter".
    4. Wrócić do systemu 1 proces, 1 usługa.

    GG miało być komunikatorem prostym, intuicyjnym, LEKKIM i przyjemnym. Stało się wielką, nieintuicyjną cegłą, która zajmuje dużo miejsca i żre baterię gorzej niż skype.

    Ewentualnie może warto by się zastanowić nad wydaniem wersji Light, właśnie na bazie starego systemu. Dorośli użytkownicy, którym multum "ulepszeń" jest zbędny, a liczy się dla nich lekkość, płynność i oszczędzanie baterii (długie podróże, praca), z pewnością sięgnęliby po taką własnie wersję GG.
    Ostatnio edytowany przez arechia; [ARG:4 UNDEFINED].

    #2
    Nie zgadzam się z Tobą. GG z włączonym Push'em wyłącza się mi po 2-3 minutach, i nie zużywa 28MB ram, a 18MB. Jest jeden proces i jedna usługa.


    Opcja 3, którą proponujesz (z przesuwanym czatem) jest kompletnie bez sensu, bo to będzie zużywać więcej pamięci.

    Komentarz


      #3
      U mnie po dłuższym czasie zużywa więcej:


      Ale tym to bym się akurat nie przejmował.

      Komentarz


        #4
        Zacznijmy od tego, co to jest usługa: To jest coś, co działa w tle, niewidoczne dla użytkowników. Co robią u nas w aplikacji usługi:
        Pierwsza podtrzymuje połączenie z siecią GG
        Druga synchronizuje kontakty z serwerem
        Trzecia wyświetla ikonę GG w pasku powiadomień

        Skąd różnica, że w nowym GG widzisz 3 usługi, a w starym widzisz 1: Po pierwsze pechowo trafiłaś, że akurat pewnie kontakty się synchronizowały (to trwa około 10 - 15 sekund). Gdybyś za chwilę ponownie sprawdziła, zobaczyłabyś znowu dwie działające usługi.

        Dlaczego dwie, a nie jak dawniej - jedna: Ano dlatego, że wprowadziliśmy Push Notifications. Polega to na tym, że aplikacja może w ogóle nie działać i zostać włączona przez system, gdy przyjdzie nowa wiadomość. W starej wersji musieliśmy podtrzymywać non stop połączenie z serwerami GG (co żre baterie), więc na jednej usłudze była ikonka jak i połączenie. Jeśli wejdziesz w ustawienia GG i wybierzesz "Ikona powiadomień: Brak", wtedy pozbędziesz się usługi odpowiedzialnej za wyświetlenie powiadomienia. Następnie gdy zminimalizujesz GG, to po około 2 min - 10 min połączenie z serwerami GG zostanie zerwane i aplikacja przejdzie w tryb Push. Wtedy zobaszysz 0 usług.

        A teraz zużycie RAMu: Gdy aplikacja będzie miała już te 0 usług, to nadal będzie uruchomiona i używać ileś RAMu. Ale ten RAM jest niepotrzebny żadnej innej aplikacji. Jeśli zacząłby być potrzebny, android wtedy sam zadba, by wyłączyć proces GG i udostępnić RAM innym aplikacjom, a następnie uruchomić GG ponownie, gdy przyjdzie jakaś wiadomość. W starej wersji bez Push nie było to możliwe, gdyż GG musiało być non stop włączone, by podtrzymywać połączenie z serwerami.

        Komentarz


          #5
          Proszę mi w takim razie wyjaśnić znaczny wzrost zużycia baterii przez nowe GG (zaobserwowane na 3 telefonach różnych marek, w tym jednym z androidem 2.3.7, oraz tablecie). Ilość usług sprawdzałam kilka razy, więc albo za każdym razem trafiałam na synchro albo wkradł się jakiś błąd. Wyjaśnić to jednak ciężko.

          I niestety, ale android woli wyłączać sobie systemowe śmieci niż aplikacje, które wiszą w tle. Np zredukuje ilość Usług Google.

          Naprawdę warto się zastanowić albo nad opcją wyłączenia push w menu ustawień komunikatora albo nad wydaniem komunikatora opartego na starej wersji. Nie każdy życzy sobie powiadomienia push. Jest grono ludzi (całkiem spore, patrząc na zainteresowanie IM+ i ciągłymi prośbami o mobilne AQQ i komentarzami w markecie), którzy zamykając aplikację, chcą się jej z procesów pozbyć całkowicie.

          krzos: niech GG trochę pochodzi, a zobaczysz skok zużycia

          Komentarz


            #6
            JA się natomiast zastanawiam, czy to wszystko działa tak jak trzeba. Robię tak: zmień profil, wyloguj. Pojawia się lista profilów. A mimo to na drugim numerze widzę, że jestem wciąż dostępny. Skoro rozłączyłem się z serwerem to chyba nie powinienem być dalej dostępny. Rozumiem, że tak mogłoby być gdyby połączenie z internetem zostało zerwane i klient nie zdążył powiedzieć serwerowi że się wylogowuje.

            No chyba że to ciągle tryb Push? Ale tez nie, bo jak napiszę do siebie, to na telefonie aplikacja się nie podnosi i nie wyświetla nowej wiadomości. Mogę prosić o uściślenie - kiedy ten tryb push działa a kiedy nie? Co zrobić aby wyłączyć komunikator całkowicie, zamiast uaktywniać tryb push?
            Ostatnio edytowany przez lucekk; [ARG:4 UNDEFINED].

            Komentarz


              #7
              To ile RAMu zużywa na danym urządzeniu jest zależne od kilku czynników: Od ilości ogólnie RAMu na urządzeniu jak i o stanie wolnej pamięci.

              Nie ma opcji by GG z Pushami żarło więcej baterii niż wersja bez Pushy. Tak z ciekawości wczoraj zerknąłem na statystyki dotyczące baterii w telefonie. Pół dnia z włączonym GG, pół dnia bez GG. Zużycie baterii jest takie samo.

              Nie zrobimy wersji bez Push bo trudniej utrzymać aplikację z dwoma różnymi mechanizmami połączeń. Poza tym ludzie mogą być nieświadomi, że gdy ludzie wyłączą Pushe, to im GG będzie więcej baterii zżerało.

              Gdy klikniesz wyjdź w GG to wszystkie usługi zostaną wyłączone, a aplikacja będzie nieaktywna. Proces będzie istniał do czasu gdy zostanie ubity automatycznie przez Androida. Tak działa Android, nieaktywny proces w niczym nie przeszkadza poza dyskomfortem psychicznym użytkownika. A to wynika z przyzwyczajeń z Windowsa. To nie jest Windows, a Android, zarządzanie procesami działa tu inaczej.

              lucekk, wejdź z desktopowego klienta lub na webowym gg w listę aktywnych końcówek i porozłączaj wszystkie. Jest tak jak myślisz - jeżeli klikniesz wyjdź/wyloguj i jeżeli masz internet, pushe powinny zostać wyłączone (a jeśli nie masz internetu to po wylogowaniu aplikacja się obudzi w tle na chwilę gdy tylko pojawi się internet, po to by wylogować z pushy). Jednak czasami może się zdarzyć, że coś nie zadziała prawidłowo i jednak sesja zostanie.

              Komentarz


                #8
                Sprawdziłem i na pewno nie było połączonych innych sesji. Dziwna sprawa.

                Komentarz

                Pracuję...
                X