Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

GG jako część sieci Matrix lub XMPP

Zwiń
X
 
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  GG jako część sieci Matrix lub XMPP

  Biorąc pod uwagę że GG zdaje się świecić takimi pustkami, że nawet Matrix i XMPP zaczynają wyglądać jak tętniąca życiem metropolia (nie mówiąc już o wieloletnim zastoju w funkcjonalności!), wydaje mi się fajnym pomysłem żeby GG po prostu stało się klientem+serwerem w którejś z wyżej wymienionych sieci.

  Nie dość że GG natychmiastowo dostałoby funkcje, których od lat mu brakuje, to jeszcze natychmiastowo przybyłoby pełno użytkowników, do których można zagadać, i grup dyskusyjnych, do których możnaby dołączyć. Jeśli odpowiednio rozegrać, to i pracy na backendzie by ubyło, bo oba protokoły mają fajne, rozbudowane, otwartoźródłowe implementacje, które są w nieustannym, prężnym rozwoju.

  Ponadto, nie wiem jak sprawa wygląda z XMPP, ale przynajmniej Matrix wspiera używanie własnych emotikonek, więc możnaby zachować te kochane, klasyczne "emotki z GG".

  Wiem że raczej nie ma zasobów na taką radykalną transformację, ale - cholera - może sobie człowiek pomarzyć... :p
  Ostatnio edytowany przez pierzasty; [ARG:4 UNDEFINED].

  #2
  Technicznie nie bardzo jest to możliwe, bo to są odrębne sieci, implementacja ich w komunikatorze raczej spowodowałaby,
  to że nie byłoby możliwe rozmawianie przez protokół GG z innymi.
  Zatem byłyby 3 odrębne sieci w aplikacji i do każdej sieci byłoby oddzielne konto.
  Każdy ma swoje serwery, i nie dałoby się tego skleić w żaden sposób.
  Propozycja rezygnacji z naszego protokołu i serwerów, i dostosowania klienta do obsługi Matrixa i XMPP = zaoranie GG.

  Komentarz


   #3
   Dlatego właśnie wynaleziono coś takiego jak mostki między protokołami. Krótko mówiąc, stawiacie sobie homeserver matrix.gg.pl, do którego logowanie odbywa się danymi z GG. Bot od mostku siedzi w każdym pokoju na tym hs i przekazuje wiadomości użytkownikom GG, którzy zagadali do niego na GG i poprosili o wejście do danego pokoju. Ponadto użytkownik GG włącza/wyłącza sobie opcję dostawania wiadomości z federacji od innych serwerów, a bot przyjmuje polecenia w rodzaju "priv do użytkownika 123". Załączniki zdjęciowe i wideo już są, powiadomienia o pisaniu są, trzeba by jeszcze dodać głosówki. No i w zasadzie to wszystko. Chwila roboty (bota można napisać w dowolnym języku programowania), zwiększenie userbase 20-krotnie, fejm w mediach że 20-letnie GG weszło w lata dwudzieste. A poza tym Meduza coś mi mówił, że trzeba przepisać GG na nowo - otóż nie trzeba, jeśli się weźmie istniejący komunikator open source i go zaadaptuje na te potrzeby. A najśmieszniejsze jest to, że czy XMPP, czy Matrix, to bot w zasadzie robi to samo, więc można oba protokoły machnąć za jednym razem.

   Komentarz


    #4
    Zamieszczone przez Meduza Zobacz posta
    Propozycja rezygnacji z naszego protokołu i serwerów, i dostosowania klienta do obsługi Matrixa i XMPP = zaoranie GG.
    Ach, no fakt, szkoda byłoby też stracić to stare GG, sięgające korzeniami jeszcze do samych początków. :,(

    Przyznam, że tak się zamarzyłem bo trochę sobie smutaszkuję, że niby wciąż się trzyma ten nasz stary, zaufany, rodzimy komunikator, i to - w przeciwieństwie do ICQ - bez porzucania swojego klimatu(!), mimo wprowadzenia fajnych, nowych funkcji...
    ...a jednak każdy siedzi na Messengerze, WhatsAppie i Telegramie. (no albo na ww. matrixie, XMPP i innych takich, jeśli się zbyt dużo Stallmana naczytało )

    Oby z wejściem mikropłatności GG znalazło swoją niszę.
    Może w środowiskach rysowniczych? :>
    Nie byłoby głupie mieć komunikator i system płatności P2P w jednym, dla ludzi przyjmujących zlecenia; szczególnie że płatności to problem, z którego rozwiązaniem projekty FOSS (bez używania kryptowalut) raczej nie mają szans.
    Ostatnio edytowany przez pierzasty; [ARG:4 UNDEFINED].

    Komentarz


     #5
     Zamieszczone przez wiktor Zobacz posta
     Bot od mostku siedzi w każdym pokoju na tym hs i przekazuje wiadomości użytkownikom GG, którzy zagadali do niego na GG i poprosili o wejście do danego pokoju.
     Jest to opcja, ale z punktu widzenia UXowego - przynajmniej z opisu! - wydaje się to trochę toporne, nie wiem czy taki laik by się w tym wszystkim połapał. A że GG wydaje się raczej celować w takiego typowego użytkownika Messengera, wątpie żeby chcieli pakować kasę w takie zabawki dla nerdów. P;

     ...ale - jeśli wciąż da się tworzyć boty - byłby to cholernie fajny projekt hobby >v>

     Komentarz


      #6
      Zamieszczone przez pierzasty Zobacz posta
      Jest to opcja, ale z punktu widzenia UXowego - przynajmniej z opisu! - wydaje się to trochę toporne, nie wiem czy taki laik by się w tym wszystkim połapał. A że GG wydaje się raczej celować w takiego typowego użytkownika Messengera, wątpie żeby chcieli pakować kasę w takie zabawki dla nerdów. P;
      Dla laika, który chce dalej używać tej samej appki, jest jedynie aktualizacja z info, że pod numerem M4TR1X jest teraz bot obsługujący połączenia z Matrixem i powiedzmy jakiś formularz w ustawieniach, żeby sobie wyraził zgodę bądź nie na otrzymywanie wiadomości z Matrixa. Dopiero jeśli by była wola i budżet na taką integrację, można byłoby myśleć o integracji bez bota, tylko tak żeby zamiast z numerem GG można było nawiązywać kontakt z dowolnym Matrix ID, żeby katalog pokazywał wyniki z katalogu Matrixa i jakiś interfejs do obsługi czatów, z listą członków, itp. To by rzeczywiście wymagało wielu zmian i komplikowało UX, dlatego proponuję minimalistyczne podejście z botem/mostkiem. Facebook też kiedyś miał transport do XMPP, ale go zaniechał.

      Komentarz


       #7
       Zamieszczone przez wiktor Zobacz posta
       Facebook też kiedyś miał transport do XMPP, ale go zaniechał.
       To chyba nie był transport, po prostu Facebook i Google Talk były oparte na XMPP z włączonym s2s (tzn s2s działało w Google Talk, a Facebook to już nie pamiętam, ale chyba nie). Pamiętam, że bez problemu logowałem się bezpośrednio do FB i G Talk przez Psi i Gajima.

       Komentarz


        #8
        Zamieszczone przez wiktor Zobacz posta
        Dlatego właśnie wynaleziono coś takiego jak mostki między protokołami. Krótko mówiąc, stawiacie sobie homeserver matrix.gg.pl, do którego logowanie odbywa się danymi z GG. Bot od mostku siedzi w każdym pokoju na tym hs i przekazuje wiadomości użytkownikom GG, którzy zagadali do niego na GG i poprosili o wejście do danego pokoju. Ponadto użytkownik GG włącza/wyłącza sobie opcję dostawania wiadomości z federacji od innych serwerów, a bot przyjmuje polecenia w rodzaju "priv do użytkownika 123". Załączniki zdjęciowe i wideo już są, powiadomienia o pisaniu są, trzeba by jeszcze dodać głosówki. No i w zasadzie to wszystko. Chwila roboty (bota można napisać w dowolnym języku programowania).
        Jest to ciekawy pomysł. Nie wiem, jak działa Matrix, ale z tego co mówisz, implementacja takiego bota byłaby możliwa (psst...każdy może to zrobić, korzystając z https://boty.gg.pl/), obawiam się jednak tak, jak zostało to wspomniane, że rozwiązanie nie miałoby dużego wzięcia.

        Raczej jeśli chodzi o coś oficjalnego, to odpowiedź macie od Meduzy, ale zachęcam do zrobienia takiego botka w stylu DIY. Sam miałem pomysł na zrobieniu mostka (tylko nie z Matrixem) i jeśli coś takiego powstanie, chętnie użyczę swoich hostów na takie rozwiązania
        Junior Software Engineer @ GG (Fintecom S.A.)
        Opinie są moje własne. Wypowiedzi nie są oficjalnym stanowiskiem Fintecom S.A.
        Nie pomogę Ci z zakresu BOK oraz tego forum.


        Własny Asystent AI GG
        >> https://ai.ggchat.com <<

        Komentarz

        Pracuję...
        X