Strona 4 z 6 PierwszyPierwszy ... 23456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 54

Wątek: Instalacja GG pod Linuxa (Ubuntu 12.04 LTS PL)

Cytat Zamieszczone przez epsilon Zobacz posta
    rety czy my naprawde potrzebujemy instalatora? Skoro i tak uzytkownik musi miec prawa do binarek programu zeby ten sie sam zaktualizowal?
    Steam rozwiązuje ten problem poprzez udostępnianie w pakiecie skryptu, który, w przypadku braku zainstalowanego programu w katalogu użytkownika, pobiera i instaluje go. W przeciwnym wypadku uruchamia program z katalogu domowego.

Ktoś odpowie na pytanie dot. warunków dystrybucji GG?

Super Moderator Awatar Qrix
    Marka tel.
    Sony
    Model tel.
    Xperia M2 LTE
    FW telefonu
    Android 4.4.4
    Myślę, że nikt nie odpowie na żadne pytania bo robicie zbiorczy temat Lepiej założyć oddzielny dotyczący zagadnienia dytrybucji.

Dzięki Miszczu za tę konstruktywną krytykę Nie mam zamiaru brać udziału w tej świętej wojnie - /opt vs /usr/local - ale w /opt umieszczane są także zamknięte programy (oraz LibO z TDF) instalowane przez menadżera pakietów, więc może wystąpić kiedyś konflikt, np. gdy ktoś wpadnie na pomysł stworzenia paczek deb lub rpm z GG. W /usr/local jest odzwierciedlona struktura z /usr, a skoro do pełnej integracji potrzeba sporo plików w różnych miejscach, lepiej żeby były one jakoś uporządkowane i "bliżej" siebie, ale jak ktoś chce to niech sobie gg trzyma gdzie chce, a na dysku zrobi taki burdel, że nikt nie będzie w stanie tego opanować. Nie wiem dlaczego akurat tak często odwołujesz się do Steam, bo GG to nie Steam, zwłaszcza, że jeśli w Valve popełniają gorsze błędy, to może nie warto ich naśladować. Używanie programu, który mógł zostać podmieniony, jest tak samo niebezpieczne jak serwer z błędem, który powoduje wykonanie dowolnego kodu, chociaż nie spowoduje awarii systemu, ale może stworzyć botnet do rozsyłania spamu albo gorzej. Jak inni twórcy oprogramowania też zaczną tak iść na łatwiznę, to trzeba będzie zacząć instalować antywirusy na Linuksie i to takie, które będą sprawdzać każdy otwierany plik wykonywalny, a nie tylko skanery na żądanie.

@epsilon
    Nie wiem co się wydarzy gdy pojawi się aktualizacja, bo jeszcze jej nie było, ale wolę, żeby to się odbyło na moich warunkach.

Cytat Zamieszczone przez wrzomar Zobacz posta
    Nie mam zamiaru brać udziału w tej świętej wojnie - /opt vs /usr/local - ale w /opt umieszczane są także zamknięte programy (oraz LibO z TDF) instalowane przez menadżera pakietów, więc może wystąpić kiedyś konflikt, np. gdy ktoś wpadnie na pomysł stworzenia paczek deb lub rpm z GG.
    Nie ma wojny. Jeżeli coś się instaluje z własnymi wersjami obiektów współdzielonych (jak Chrome, Earth, Xilinx, przy czym GG też spełnia ten warunek) to powinno lecieć do /opt.
    Jakby zainstalować takie GG w /usr/local to coś na 100% mogłoby nadpisać xulrunnera.

W /usr/local jest odzwierciedlona struktura z /usr, a skoro do pełnej integracji potrzeba sporo plików w różnych miejscach, lepiej żeby były one jakoś uporządkowane i "bliżej" siebie, ale jak ktoś chce to niech sobie gg trzyma gdzie chce, a na dysku zrobi taki burdel, że nikt nie będzie w stanie tego opanować.
    W roocie, tj. /bin, /sbin, /lib etc. trzymane są wszystkie pliki niezbędne do startu systemu i zamontowania /usr. /usr/local zawiera programy dodane przez administratora, które nie wchodzą w skład dystrybucji. Teoretycznie system powinien działać tak samo sprawnie po wywaleniu /usr/local jak zwykle. Jak wspomniałem wcześniej - GG nie może ładować obiektów współdzielonych do /usr/local/lib(64), dlatego powinno być w swoim zorganizowanym miejscu, gdzieś w /opt. Poza tym dla mnie bardziej uporządkowaną formą instalacji jest wrzucenie tego do /opt, zamiast rozwalenia po całym /usr/local.

Nie wiem dlaczego akurat tak często odwołujesz się do Steam, bo GG to nie Steam, zwłaszcza, że jeśli w Valve popełniają gorsze błędy, to może nie warto ich naśladować.
    Steam jest:
    • aplikacją zamkniętą
    • dystrybuowany z własnymi wersjami obiektów współdzielonych
    • aktualizowany przy pomocy własnego auto-updatera

Prawie jak GG, c'nie? Poza tym, w Valve i GG pracują ludzie, tacy jak ja czy ty. Ludzie popełniają błędy, ale z sukcesów trzeba brać naukę.

Używanie programu, który mógł zostać podmieniony, jest tak samo niebezpieczne jak serwer z błędem, który powoduje wykonanie dowolnego kodu, chociaż nie spowoduje awarii systemu, ale może stworzyć botnet do rozsyłania spamu albo gorzej. Jak inni twórcy oprogramowania też zaczną tak iść na łatwiznę, to trzeba będzie zacząć instalować antywirusy na Linuksie i to takie, które będą sprawdzać każdy otwierany plik wykonywalny, a nie tylko skanery na żądanie.
    GG posiada mechanizmy kontrolujące integralność swoich plików. Będąc rozsądnym człowiekiem nigdy nie uruchomisz programu, do którego nie masz zaufania inaczej, niż w piaskownicy. Używanie własnego auto-updatera nie jest pójściem na łatwiznę - wręcz przeciwnie, łatwiej jest korzystać z menadżera pakietów, który jeszcze sam zależności pociągnie. Relikt tego, że aplikacja była od początku rozwijana pod Windowsem. Używanie Linuksa nie zwalnia Cię od instalacji antywirusa.

Nie nadpisze jeśli nie będzie rozbite, a różnica czy katalog GG z całym gadugadu będzie w /usr/local/share/ czy w /opt ogranicza się do ścieżki dostępu do programu. W tej chwili GG jest samodzielnie instalowaną aplikacją, która nie udostępnia kodu, więc nie może być kompilowana przez szarego użytkownika, tylko brak kodu dyskwalifikuje ją od statusu "samodzielnie kompilowanej". Jeśli GG będzie spaczkowane (nowe słowo) to powinno trafić do /opt, ale mam pewne opory przed samodzielnym wrzucaniem do /opt skoro jakaś paczka mi go może nadpisać, ale na razie nie ma takiej paczki, więc może sobie być w /opt. Mógłbyś wyjaśnić jak GG potwierdzi integralność plików kiedy nie będzie sobą tylko specjalnie spreparowaną wersją GG? Przy okazji możesz przekonać nieprzekonanych o konieczności instalowania antywirusa na Linuksie. Powodzenia

PS. Lepszym przykładem mógłby być Tl... Ten Którego Nazwy Nie Wymieniamy, który jest zamkniętym programem, dostarcza własne biblioteki, ma auto-aktualizację i ląduje w /opt jeśli jest instalowany przez administratora.
    Ostatnio edytowane przez wrzomar ; 17.09.2013 o 15:57

Nie nadpisze jeśli nie będzie rozbite, a różnica czy katalog GG z całym gadugadu będzie w /usr/local/share/ czy w /opt ogranicza się do ścieżki dostępu do programu.
    /share jest dla szablonów, dokumentacji, przykładowej dokumentacji, plików współdzielonych z innymi aplikacjami... GG nie ma czego tam szukać.

W tej chwili GG jest samodzielnie instalowaną aplikacją, która nie udostępnia kodu, więc nie może być kompilowana przez szarego użytkownika, tylko brak kodu dyskwalifikuje ją od statusu "samodzielnie kompilowanej". Jeśli GG będzie spaczkowane (nowe słowo) to powinno trafić do /opt, ale mam pewne opory przed samodzielnym wrzucaniem do /opt skoro jakaś paczka mi go może nadpisać, ale na razie nie ma takiej paczki, więc może sobie być w /opt.
    Nie wiem w jakim celu jakakolwiek paczka mogłaby kiedykolwiek napisać katalog /opt/GG.

Mógłbyś wyjaśnić jak GG potwierdzi integralność plików kiedy nie będzie sobą tylko specjalnie spreparowaną wersją GG?
    Właściwie te same pytania można zadać takim skryptom jak ~/.bash_logout, ~/.bash_profile czy ~/.bashrc.

Przy okazji możesz przekonać nieprzekonanych o konieczności instalowania antywirusa na Linuksie. Powodzenia
    Antywirusy dla Linuksa pomagają wykryć rootkity.

PS. Lepszym przykładem mógłby być Tl... Ten Którego Nazwy Nie Wymieniamy, który jest zamkniętym programem, dostarcza własne biblioteki, ma auto-aktualizację i ląduje w /opt jeśli jest instalowany przez administratora.
    Nie wiem czemu Tlen miałby być lepszym przykładem.

Bo jest komunikatorem, a nie sklepem z grami? No i można z niego korzystać na koncie gościa, co w GG nie jest możliwe, chyba, że gość będzie za każdym razem pobierał te ponad 40 MB - to chyba lepiej gdyby korzystał z wersji w przeglądarce (tylko po co musi to robić, skoro GG jest zainstalowane). Jak bym zmienił /usr/local/share na /usr/local/lib to uspokoi to Twoje sumienie? Wzorem Firefoksa, który z całym inwentarzem jest w /usr/lib, chociaż są tam też ikony, pliki xml, przykładowe preferencje i inne.

Rozmowny
    @Sweetashny Miszcz
    moze w okienku o programie bedziesz mial opisane zasady na jakich mozna rozpowszechniac to oprogramowanie.

@Qrix
    chyba tylko nas 4-rech to czyta wiec chyba nikt inny nie odpowie. A propos co do tworzenia watku, to utworzylem takowy
    odnosnie braku chmurek i tez mi nikt nie odpowiedzial.
    Ale racja zaczyna sie robic metlik.

@wrzomar
    przyznam szczerze ze co do aktualizacji to sie zasugerowalem tym jak robil to gg11. Uruchamial mi sie po 2x i wtedy sie
    zorientowalem, bo to chyba o to chodzilo, ze ostatecznie uruchomila sie nowsza wersja. Odpal sobie gg12 w terminalu, to zobaczysz
    app.update przed startem gg12.

@all
    Co do lokalizacji gg to tez uwazam, ze jesli juz tak to chcecie miec w "systemie" to powinno to byc w /opt/GG. Czyli w osobnym
    katalogu. Rzeczywiscie robi sie nieraz noexec na /home i ma to swoje uzasadnienie. Wiec moze gg powinno wyladowac w /opt
    wraz z utworzonym dla niego nowym kontem i grupa. Wtedy uzyszkodnik nie moze go zmodyfikowac. Osobiscie nie chcialbym
    zeby bylo potrzeba uruchamiac z roota update gadu. Moze wiec sudo na prawach nowego konta gadu do uruchomienia updatera?

@Sweetashny Miszcz
    Katalog /opt/GG może kiedyś nadpisać instalator lub pakiet z inną wersją GG, jeśli takowy powstanie i jeśli nie usunie przedtem tego co tam jest to powstanie bałagan.
    Oprócz szukania rootkitów będą musiały też sprawdzać GG
    Skrypty .bash_logout, .bashrc i .bash_profile są skryptami i łatwiej się je czyta niż kod maszynowy.
    @epsilon
    Można zrobić właścicielem plików z GG jakiegoś użytkownika systemowego, który będzie służył tylko do upgrade'u GG i updater mógłby mieć setuid, żeby się uruchamiał zawsze jako proces tegoż użytkownika.

Problemem nie jest gdzie wrzucić to systemowe GG, ale plik siglist do którego gg musi mieć prawo zapisu, bo się nie zaloguje do konta. I to właśnie z jego powodu Gość nie może używać GG zainstalowanego w systemie. Jeśli Gość będzie mógł zapisywać do siglist, gdy GG jest w /opt, to zwracam honor. W tej chwili nie może pisać do tego pliku nawet jeśli ma on uprawnienia rwrwrw.

Rozmowny
    @wrzomar
    Moze lepiej osobne konto+grupe aby byl porzadek. Zreszta chyba nie we wszystkich distrach sa wszystkie konta systemowe.
    Co do suid to o ile sie nie myle, Fedora pozbyla sie ich wszystkich na rzecz selinux, albo tak ma byc dopiero. Wiec to tez chyba
    nie jest zbyt nowoczesne podejscie.
    Mysle ze lepsze bedzie w skrypcie uruchomieniowym gg, komenda sudo (na konto to gadu) zeby sie mogl zaktualizowac,
    po czym nastapi dalsze uruchomienie programu juz na prawach uzyszkodnika ktory go uruchomil... Oczywiscie trzeba bedzie
    dorzucic linijke do pliku sudoers.

I jeszcze jedno my tu gadu gadu co gdzie powinno byc i na jakich prawach, a przejmowac sie powinnismy tym ze ggteam
    wspiera tylko wersje na ubuntu, ktore co jak niektorzy wieszcza oddala sie coraz bardziej od innych dystrybucji. Wiec
    kto wie ilu z nas bedzie go moglo sensownie uzywac w dluzszej perspektywie ...
    Aha lokalizacja w /opt/GG ma jeszcze inna dobra ceche, latwo usunac gg z systemu, a nie szukac plikow po /usr/local/bin lib...
    Ostatnio edytowane przez epsilon ; 17.09.2013 o 19:49