Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Ban dla osób wyłudzających pieniądze

Zwiń
X
 
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  #16
  Na forum pojawił się ciekawy wątek, który widzę rozgrzał łącza do czerwoności.
  Fajnie, że o tym piszecie, bo to jest ważki problem i zapewniam, że go nie ignorujemy.
  Niestety, ale okres kiedy GG było zaniedbane pod kątem moderacji, przyczynił się do tego, że zaczęto używać Komunikatora niezgodnie z jego przeznaczeniem. Obecnie wkładamy sporo wysiłku w poprawę bezpieczeństwa Użytkowników w tym obszarze i eliminacji niepożądanych zachowań.

  Niestety jesteśmy tu obrzucani kamieniami z obu stron, z jednej strony przez tych Użytkowników, którzy nam zarzucają zamykanie kont w ich mniemaniu „za nic”, a z drugiej strony przez tych, którzy uważają, że pozwalamy w GG na zbyt wiele i nic nie robimy w tym zakresie.

  W każdym przypadku to nie jest prawda, robimy w tym temacie bardzo dużo, ale nie możemy o tym zbyt jawnie opowiadać, bo żadna firma nie ujawnia swojej kuchni w tym obszarze.
  Dopowiem tylko, że jak kupiliśmy GG to w szczycie zaczęliśmy zamykać ok 8300 kont tygodniowo. Aktualnie (dokładnie w poprzednim tygodniu) zamknęliśmy 1003 konta oraz ostrzegliśmy o niewłaściwym zachowaniu 1126 Użytkowników, czyli interweniujemy średnio w stosunku do kilkuset kont dziennie.
  Odbywa się to nie tylko z powodu zgłoszeń samych Użytkowników, ale również w wyniku działania algorytmu, który stosuje
  wiele reguł analitycznych, celem zapobiegania łamaniu regulaminu GG, dobrych obyczajów czy wręcz zapobiegających łamaniu obowiązującego w Polsce prawa.

  Jednak zgodzę się z przedmówcami, że dalecy jesteśmy jeszcze od ideału. Nasza walka przypomina walkę pomiędzy pancerzem i pociskiem. Co opracujemy nową regułę, celem ochrony, to zaraz niektórzy Użytkownicy próbują znaleźć rozwiązanie aby ją obejść (dlatego nie ujawniamy szczegółów). To jest permanentny proces i nie ma niemal tygodnia abyśmy w jakimś obszarze nie poprawiali naszej aplikacji. Nie mniej jednak dziękuje za wiele uwag. Większość reguł, o jakich piszecie, od dawna mamy zastosowane, a część jest zupełnie nieskuteczna, ale zawsze jest obszar do poprawy. Trzeba jednak pamiętać, że nie wystarczy np. zablokować słowa BLIK, często używanego przez naciągaczy, bo można wylać dziecko z kąpielą, kiedy ktoś w szlachetnych celach wspomina o przelewie Blikiem, stąd słuszna Wasza uwaga o konieczności zastosowania AI, ale to niestety jest dopiero przed nami. Wierzcie mi jednak, że robimy bardzo dużo w tym temacie oraz, że otwarci jesteśmy oczywiście na wszelkie sugestie, które chętnie zaimplementujemy w ramach naszych obecnych możliwości.
  Ostatnio edytowany przez Wasky; [ARG:4 UNDEFINED].

  Komentarz


   #17
   Zamieszczone przez clasick Zobacz posta
   Okej, jeżeli taka polityka to rozumiem. A jeżeli tacy moderatorzy mieliby możliwość niewidocznego dla użytkowników oznaczania kont, które potem ktoś od Was by na podstawie oznaczenia/zgłoszenia sprawdzał?
   Wiadomo, że oprócz działającego automatu, również ręczne zgłoszenia od Użytkowników trafiają do sprawdzenia (ważne aby pochodziły od różnych osób). Mamy również nazwijmy to „magic numbers”, od których tylko jedno zgłoszenie powoduje że konto natychmiast trafia do moderacji. Takie moce są nadane numerom osób, które dobrze znamy, i co do których mamy pewność że nie będą uprawiały własnej polityki czy walki plemiennej z konkurencją.

   Jednak obiecuję, że na najbliższym wewnętrznym spotkaniu omówimy rozwiązanie o jakim wspominasz czyli nadania specjalnych uprawnień większej liczbie Użytkowników. Na pewno byłby to krok we właściwym kierunku. Nie będę wchodził tu w niuanse tej propozycji, ale na pewno jest ona warta dyskusji.
   Ostatnio edytowany przez Wasky; [ARG:4 UNDEFINED].

   Komentarz


    #18
    Zamieszczone przez Romek_Remus Zobacz posta
    uwaga o konieczności zastosowania AI, ale to niestety jest dopiero przed nami
    Zdradzę jedną z pradawnych tajemnic rynku: takie rozwiązania kosztują. Konkretniej, te duże firmy takie jak Meta czy Google, mogły sobie pozwolić na wielomilionowe inwestycje, bo dzięki nim mogły zaoszczędzić kolejne miliony na pracy manualnej. Obecnie może i są dostępne przyzwoite frameworki open source, jednak nadal potrzeba wielu godzin pracy programisty, żeby to zintegrować, nie mówiąc już o niemałym wydatku na infrastrukturę, żeby to uruchomić. Do banowania kilkuset osób dziennie może się nie opłacić.

    Sama idea moderacji, która jak widać po nazwie, nie oznacza "sądu ostatecznego", polega jedynie na spowolnieniu działań niepożądanego czynnika. W przypadku oszustw powinna być zastosowana jasna polityka zero tolerancji. Oszust powinien z góry wiedzieć, że ani złotówki dzisiaj na GG nie zarobi, wtedy podda się i nie będzie "pracował". A więc powinien przynajmniej:
    - Wiedzieć, że po popełnieniu czynu z art. 286 kk spotka go kara (co akurat rzadko jest prawdą i na to nie mamy wpływu), GG powinno wykonywać lepszą robotę w namierzaniu konkretnych oszustów i zbieraniu materiału dowodowego przeciwko nim,
    - Nie móc użyć Tor ani VPN do zamaskowania IP - można blacklistować adresy tych sieci, no ale to wykluczyłoby mnóstwo legitnych użytkowników, GG powinno zatem opierać możliwość odnalezienia sprawcy po czymś innym niż IP, banowanie poszczególnych IP jest bezcelowe,
    - Nie móc używać fałszywego zdjęcia profilowego - łatwe do wykrycia, są już wyszukiwarki zdjęć, np. TinEye, jeśli zdjęcie pochodzi "z neta", nie usuwać go od razu (wtedy oszust wrzuci inne), tylko od razu oznaczać konto do zmoderowania, GG powinno wprowadzić "weryfikację" zdjęć taką jak Tinder - pojawia się "fajeczka" przy zweryfikowanym zdjęciu danej osoby,
    - Nie móc się zarejestrować z numerem telefonu "na słupa" - no, tego nie wykryjecie ani nie zabronicie, jedyne co można zrobić to zrezygnować z rejestracji telefonem na rzecz czegoś bardziej unikalnego,
    - Zbierania od użytkowników maila, imienia i nazwiska nawet nie skomentuję, to chyba jest zbierane tylko po to, żeby w razie wycieku z bazy danych było weselej,
    - Nie móc przyjmować wpłat w sposób anonimowy i taki, w którym już po zgłoszeniu oszustwa, banki rozłożą ręce "nie wiemy dokąd trafiły te pieniądze"; tutaj akurat KNF robi sobie jaja, Blik to jakiś żart, ale GG mogłoby po użyciu słów "psc", "blik", "zapłać" w rozmowie wyświetlać na górze okienka ostrzeżenie, że jeśli ktoś w pierwszej wiadomości prosi o pieniadze, to prawdopodobnie jest to oszust, zapoznaj się z naszym poradnikiem na ten temat lub rozważ zgłoszenie. Listę słów kluczowych rozbudowywać. Skoro GG wykrywa tzw. nudesy i żąda dodania danej osoby do znajomych, to wystarczyłoby tyle samo energii i pomyślunku włożyć w prewencję dotyczącą przekazywania pieniędzy obcej osobie.
    - Nie móc "zdążyć przed moderacją", system musi działać skutecznie już od pierwszej sekundy. Może wam zdradzę parę moich sekretów rozpoznawania takich kont:
    -- Konto oszusta przeważnie jest nowe - numer założony nie dalej niż miesiąc temu.
    -- Spermiarski opis, emoji z pieniędzmi, zakupami czy odniesieniami do wysokiego libido.
    -- Zawsze są to konta "kobiece".
    -- Często urzędują w późnych godzinach wieczornych. Co normalna atrakcyjna laska robiłaby o 3 w nocy? Siedziała na GG żeby pożyczyć 20 zł?
    -- Same chętnie blokują ludzi, którzy wykluczyli płatność, zażądali dodatkowej weryfikacji.
    Wystarczyłoby zatem po rozpoznaniu takich wzorców ograniczać konto - np. tak, że nie będzie mogło podać w wiadomości swojego nr tel. do blika, albo do każdej jego wiadomości będzie doklejone "UWAGA, tu GG, my myślimy, że to oszust, poczekaj do rana z wysyłaniem mu pieniędzy, zanim go nie sprawdzimy". Albo w ogóle nie pozwalać nowym kontom zbytnio brylować, dopóki nie zostaną zweryfikowane pozytywnie - np. jakaś "kobieta" dostała wiadomości od więcej niż 5 osób w godzinę od rejestracji? Sprawdzamy! Znika z katalogu aż do wyjaśnienia. Sposobów jest mnóstwo.
    - Nie móc dokonywać wtórnej wiktymizacji oszukanego. Naprawdę skandalicznym jest, po oszustwie, że oszust mówi oszukanemu "ale ja mam 13 lat i nie zgłosisz bo sam odpowiesz za pedofilię". Przede wszystkim obowiązuje zakaz rejestracji osób młodszych i jakoś nie widzę, żeby zakaz ten był przestrzegany. To nie powinno działać na podstawie zgłoszenia. Jak ktoś sam powie czy nawet zażartuje "mam 13 lat" albo na pytanie "ile masz lat?" / "ile lat?" odpowie "13", to od razu ciach, konto do sprawdzenia. Tu nie powinno być dyskusji. Po drugie, jeśli już rzeczywiście ktoś chce od kogoś jakieś pieniądze, to sam powinien mieć tych lat minimum 18, prawda? Analogiczny sposób wykrywania i prewencji jak powyżej. To samo dotyczy wszelkich innych form szantażu, odwracania uwagi od oszustwa itp. GG powinno w tym miejscu zachowywać się fair wobec ofiar oszustwa i powiedzieć "ej, twoje nudesy są z nami bezpieczne, pomożemy ci odzyskać te pieniądze", np. Allegro ma program ochrony kupujących. Jeśli nawet ktoś chciał kupić podejrzanie taniego laptopa bez płacenia podatku, to i tak jest chroniony przed oszustami. Oszustwo jest cięższe gatunkowo od innych możliwych czynów zabronionych i Allegro wyraźnie zajmuje stanowisko po stronie zwalczania oszustw.

    Wydaje się ciekawym posunięcie w stronę własnego systemu płatności, tyle że wątpię, żeby to zadziałało. Komu by się chciało tego używać, skoro istnieje blik? Można wymagać od każdego przy rejestracji pokazania dowodu tożsamości lub logowania e-PUAPem, ale przecież nikt się tak nie będzie bawił. Można cenzurować rozmowy, ale kto by chciał wtedy rozmawiać? Można prowadzić szeroko zakrojoną kampanię edukacyjną dla użytkowników - moim zdaniem to jedyne rozwiązanie. Nikt się nie będzie bawił w oszustwa, jeśli po dwóch red flagach użytkownik powie mu "spełniasz 3 przesłanki z 10 podanych w poradniku wyświetlonym mi przez GG minutę temu, jeśli nie zweryfikujesz się dodatkowo w ciągu minuty, nacisnę przycisk i twoje konto zostanie natychmiast ograniczone i nie oszukasz nikogo aż do rana", tutaj jedynym problemem byłoby żeby taka sama prewencja nie dotknęła kogoś za pisanie po prostu niepopularnych opinii bądź "narażenie się" zgłaszającemu. A w końcu GG może również w ogóle odczepić się od treści wiadomości przesyłanych między użytkownikami. Szyfrowanie end to end, używasz na własne ryzyko, jak ktoś ci się nie podoba to go zablokuj albo wyłącz wiadomości od nieznajomych, nie ustawiaj statusu "poggadam". Wtedy oszuści zostaną poblokowani przez inteligentnych ludzi, ktoś opublikuje listę kont oszustów, ktoś inny listę kont "legitnych" dziewczyn i każdy będzie sobie sam decydował, z kim rozmawiać oraz o czym. Czy operator telefonii komórkowej podsłu****e wszystkie rozmowy i blokuje numery prostytutkom?

    Komentarz


     #19
     Zamieszczone przez Romek_Remus Zobacz posta
     Niestety, ale okres kiedy GG było zaniedbane pod kątem moderacji, przyczynił się do tego, że zaczęto używać Komunikatora niezgodnie z jego przeznaczeniem. Obecnie wkładamy sporo wysiłku w poprawę bezpieczeństwa Użytkowników w tym obszarze i eliminacji niepożądanych zachowań.
     Łatwo spaść ze szczytu, ale żeby się na niego wspiąć.. Wy z tego szczytu spadliście już dawno, uważam, że w pierwszych dniach Waszych "rządów" powinno być od razu x osób od moderacji żeby wyłapać cały syf od początku, a tak to się ciągnie, ciągnie..


     Według mnie stosowanie keywordów nie ma sensu, albo zacznie się wstawianie kropek w część słowa, albo synonimy + ryzyko błędów - dla mnie bez sensu.
     Tak jak wspominałem, ja na Waszym miejscu bym połączył "ciche" oznaczanie kont na podstawie jakichś tam skryptów z ręczną pracą (a może ktoś by to robił hobbystycznie?)
     No jak wspomniałeś, rozwiązań jest dużo, tylko trzeba coś w końcu zastosować.

     + troche offtop, bardzo bym chciał ujrzeć odnowiony layout całego GG. gg.pl/apka/program. Odświeżyło by to całą platformę po tylu latach, a do tego zawsze więcej miejsc na zmiany, reklamy, może właśnie jakieś grafiki "edukacyjne" dla nowych lub młodszych.
     Jak potrzebujecie pomysłów to wyjdźcie do nas, użytkowników. To my z tego korzystamy i widzimy co działa a co nie

     Komentarz


      #20
      Zamieszczone przez wiktor Zobacz posta
      GG powinno w tym miejscu zachowywać się fair wobec ofiar oszustwa i powiedzieć "ej, twoje nudesy są z nami bezpieczne, pomożemy ci odzyskać te pieniądze", np. Allegro ma program ochrony kupujących
      Wiktor, bez urazy ale Ty chyba żyjesz w dziwnym przekonaniu, że gg to jest jakaś platforma sprzedażowa Mam rację? To tylko komunikator chłopie, z fajną opcją losowania rozmówcy więc można kogoś poznać.

      Komentarz


       #21
       Zamieszczone przez Agat Zobacz posta
       Wiktor, bez urazy ale Ty chyba żyjesz w dziwnym przekonaniu, że gg to jest jakaś platforma sprzedażowa Mam rację? To tylko komunikator chłopie, z fajną opcją losowania rozmówcy więc można kogoś poznać.

       Plus, poznawanie/umawianie się na piwo/seks/randkowanie/oglądanie razem filmów/wspólne zbieranie znaczków nie są zabronione, oszustwa finansowe już tak. Owszem, "zasady i wytyczne dla społeczności GG" próbują sobie między oczywistymi przestępstwami przemycać pewne treści, których ONI nie chcą żeby były na GG, ale ani im to nie wychodzi, ani nie jest to poparte choćby ankietą "do czego używasz GG? jakich rzeczy nie chcesz widzieć na GG?", ani nawet nie pomyśleli, żeby dać użytkownikom możliwość wyboru (inną niż porzucenie GG), np. zasugerowałem wcześniej opcję "konto do RP" - komu by to przeszkadzało?

       Ba, już dawno powinny być wprowadzone tzw. tagi, np. na Tinderze można zaznaczyć, że się jest fanem Harry'ego Pottera i szukać innych fanów. No ale co ja się będę rozwodził, jeszcze wezmą mój pomysł i zaczną sprzedawać jako swój. Proszę zakończyć te ataki na mnie, używanie w jednym zdaniu słów "Twoim" oraz "dziwny", to jest nie na temat. Tematem tutaj są oszustwa na GG, przykrywane nieudolnie tematem innych "treści niepożądanych", ale na pewno tym tematem nie jestem ja, ani moje przekonania.

       Komentarz


        #22
        Zamieszczone przez wiktor Zobacz posta
        Ba, już dawno powinny być wprowadzone tzw. tagi, np. na Tinderze można zaznaczyć, że się jest fanem Harry'ego Pottera i szukać innych fanów. No ale co ja się będę rozwodził, jeszcze wezmą mój pomysł i zaczną sprzedawać jako swój.
        Tagi wprowadzili w gg już dawno. Aż poszukałem kiedy pierwszy raz o tym informowali. Mam Przypominajkę GG z 26.08.20. Wklejam treść, może będzie pomocna dla Ciebie lub innych:
        "Aby ułatwić Ci wyszukanie osób o podobnych zainteresowaniach lub firm, których właśnie szukasz w swoim mieście i nie tylko, dodaliśmy do Profili Prywatnych oraz Firmowych możliwość ich otagowania.
        Szanujemy prywatność Twoją oraz każdego z Użytkowników GG, dlatego tagi nie będą widoczne dla innych w podglądzie Twojego profilu, ale Użytkownicy, wpisując je w oknie wyszukiwarki w Katalogu Publicznym (należy poprzedzić znakiem #), łatwiej dotrą do Ciebie lub Twojej oferty.
        Tagi, które wpiszesz w ustawieniach, zostaną również wzięte pod uwagę w doborze osób dla Ciebie w przypadku korzystania z funkcji Losowania Rozmówcy.
        Tagi ustawisz w: Menu >> Ustawienia profilu >> Tagi.
        Jest też wpis na ich blogu https://gadu-gadu.pl/2020/08/26/daj-...j-swoj-profil/
        Nie ma za co

        Komentarz


         #23
         Pozwolę sobie podzielić się tutaj własnym zdaniem na temat waszych (tj. administracji GG) postępowań. Wg mnie ktoś u was upadł na głowę i to najprawdopodobniej ze sporej wysokości. Być może dotyczy to większej ilości pracowników waszej fabryki złudzeń. Zupełnie nie potrafię zrozumieć waszej logiki działań. Od kilku(nastu) lat toczy się nagonka na GG, że to jest miejsce dla zboczeńców, pedofilów i innych zwyroli. Z jakiegoś powodu WY wchodzicie swoimi działaniami w tę nagonkę zamiast odwrócić się do niej plecami. Prawda jest taka, że to co jest na GG jest po prostu odwzorowaniem 1:1 tego jak naprawdę wygląda społeczeństwo w Polsce i na świecie. Choćbyście stawali na głowie, nie zrobicie ze swojego komunikatora szkółki niedzielnej. Próba dokonania czegoś takiego jest porywaniem się z motyką na słońce, to piramidalna głupota. I w zasadzie opisywane przez was problemy i liczby dokładnie potwierdzają moje wnioski. To walka z wiatrakami. Ja rozumiem sens walki ze spamem, masowo zakładanymi kontami, ale wszystko więcej co robicie ostatecznie powoduje wylewanie dziecka z kąpielą. Zwykli użytkownicy też uciekają lub nie mają powodów by zakładać swe pierwsze konto w tak restrykcyjnej sieci (wprowadzone limity!) podczas gdy u konkurencji.. czy wy nie rozumiecie czemu w kolejnych komunikatorach dodawane są opcje samoniszczących się wiadomości po odczytaniu? Widocznie cały świat zdążył już zerwać z fałszywą pruderią. Z tego co wiem GG już teraz ma wszystko co jest potrzebne do obrony. Na domyślnych ustawieniach nowy użytkownik nie dostaje ani linków, ani zdjęć od obcych osób. A jak już przyjmie kogoś do znajomych, robi to na własną odpowiedzialność. A wy ciągle uważacie, że musicie zrobić jeszcze coś więcej i więcej. Choćbyście zatrudnili milion moderatorów do czytania prywatnej korespondencji, to nic nie da. To dotyczy zarówno tematu prostytutek, striptizerek, nudystów, ale także osób wulgarnych. Przecież wystarczy opcja zablokuj, nie potrzeba niczego więcej.

         Świat składa się z ludzi mądrych i głupich, ludzi dobrych i złych, ludzi porządnych i patologii... mimo wszystko czy to zadanie dla komunikatora GG by głupich, złych, patologię odcinać od możliwości komunikacji, czy to jest waszym celem? Moja rada: zostawcie ich sobie, jak kto jest taki głupi, niech wpłaca bliki, niech robi obleśne rzeczy. Normalni sobie poradzą, tak samo jak radzą sobie na podwórku, w szkole, w pracy, na ulicy, na dyskotece, po prostu wszędzie.

         Komentarz


          #24
          My też jesteśmy zobligowanymi pewnymi zasadami, więc nie tylko chcemy, ale również musimy moderować konta. Takimi zasadami są na przykład zasady ustalone przez Google dla aplikacji na system Android. Większość naszych zasad (https://www.gg.pl/info/zasady-wytycz...polecznosci-gg) jest stworzonych na podstawie właśnie zasad Google.

          Komentarz


           #25
           Dodam jeszcze, że w Polsce od ok. 30 lat istnieje telefonia komórkowa. Przestępcy korzystają z niej do dokonywania różnego rodzaju ciężkich przestępstw - gwałtów, morderstw, wymuszeń, rozbojów itp. ale nikomu nie wpadnie do głowy pomysł żeby za to obwiniać operatorów GSM. To normalne, że nawet przestępca może mieć telefon. Wy z jakiegoś powodu nawet sami poczuwacie się do winy za to, że wasza sieć jest używana do złych rzeczy. Słuchacie podpowiadaczy np. pokroju użytkownika wiktor i nakręcacie się w walce z... użytkownikami waszej sieci. Jak czytam komentarze na Google Play, oczywistym jest dla mnie, że część rozczarowanych, zbanowanych osób naprawdę nie zrobiła nic niewłaściwego. To są te dzieci wylane z kąpielą.

           Oczywiste, że regulamin musi być zgodny z polskim prawem, ale prawo nie wymaga od was grania roli policjanta czy sądu, więc to tylko formalność. Wystarczy, że w sytuacjach problematycznych będziecie współpracowali z organami tak jak robią to operatorzy komórkowi.

           A jeśli już koniecznie zależy wam i innym wiktorom na moderacji to proponowałbym model społecznościowy. Aby użytkownicy mieli możliwość oceniania innych użytkowników. Jakieś proste pytanie w stylu: czy rozmowa z X jest bezpieczna? I potem ostateczna ocena w katalogu. Złe osoby szybko zlecą na dno bez potrzeby banowania.
           Ostatnio edytowany przez Adolf Wojtyła; [ARG:4 UNDEFINED].

           Komentarz


            #26
            Zamieszczone przez Adolf Wojtyła Zobacz posta
            Choćbyście stawali na głowie, nie zrobicie ze swojego komunikatora szkółki niedzielnej. Próba dokonania czegoś takiego jest porywaniem się z motyką na słońce, to piramidalna głupota. I w zasadzie opisywane przez was problemy i liczby dokładnie potwierdzają moje wnioski. To walka z wiatrakami. Ja rozumiem sens walki ze spamem, masowo zakładanymi kontami, ale wszystko więcej co robicie ostatecznie powoduje wylewanie dziecka z kąpielą.
            Inaczej mówiąc, postulujesz to samo co ja: GG powinien stanowić solidną warstwę transportową dla wiadomości, a oceną merytoryczną ich treści zajmuje się każdy sam w swoim zakresie. GG powinno jedynie uczynić w miarę kosztownym rozsyłanie spamu, użytkownik powinien decydować, czy jego numer pojawia się w katalogu, kto może do niego pisać, czy chce widzieć obrazki, a jak mu się coś nie podoba, to blokować, ewentualnie zgłaszać oszustwa na komendzie. Obecnie jest dokładnie na odwrót, a ludzie odpływają do konkurencji. Ja się jedynie upieram przy pewnej konsekwencji - albo niech ścigają oszustów na takiej samej pełnej bulwie jak "zboczeńców", albo żadnych. Irytuje mnie jedynie nierówność wobec "zasad".

            Komentarz

            Pracuję...
            X